Šikana je dnes velký problém především na základních školách. I když se mnohdy školy opravdu chlubí tím, že se u nich šikana neobjevuje, pak ji buď přehlíží, ještě na ni nepřišli, nebo ji zapírají. Šikana může být fyzická, psychická a v současné hodně oblíbená kyberšikana.
Co dělat, pokud je vaše dítě obětí šikany?
Pro spoustu rodičů je to noční můra. Dítko, které ještě nedávno bylo naprosto v pohodě a chodilo do školy rádo, se najednou špatně učí, nechce chodit do školy, chodí domů nešťastné, ale o svých problémech nechce mluvit. Náhodou se vám podaří přijít na to, že vaše dítě někdo šikanuje, fyzicky jej týrá, psychicky mu ubližuje nebo jej šikanuje po internetu. Jak budete reagovat? Především zachovejte chladnou hlavu, zkuste nejprve zjistit podrobnosti a dle závažnosti můžete postupovat dále. Děti se často stydí a je těžké z nich podrobnosti dostat.
Když zjistíte, že se ve škole děje něco špatného a dítě je šikanováno, můžete nejprve navštívit třídní učitelku a promluvit si o situaci s ní. Nadále je dle závažnosti potřeba zapojit i vedení školy, které musí samozřejmě na šikanu reagovat. Je však důležité, aby dítě nebylo bráno jako „bonzák“ avšak aby děti pochopily, kde udělaly chybu. Do šikany se často zapojí všechny děti ze třídy, včetně kamarádů a váš zásah by mohl šikanu ještě zhoršit.
Co když škola šikanu neřeší?
Co dělat, pokud škola neřeší šikanu? Máte možnost si na školu stěžovat u školní inspekce, či u zřizovatele školy. Pokud se nadále nic nemění, je nejlepší variantou přepsat dítě na jinou školu, aby mohlo začít pokud možno od začátku. Pokud kolektiv dítě jednou odmítne, často se to už nezmění. Mnohem těžší je situace u kyberšikany, kdy je dítě šikanováno přes internet a tím pádem se před ní mnohem hůře brání. Jediná možnost je zamezit možnosti šikany tím, že dítě zruší všechny své profily na sociálních sítích a tím pádem se možnost šikany omezí aspoň částečně.