V současné době jsou bazény už běžnou součástí většiny českých zahrad. Jsou cenově dostupné, a hlavně v letních měsících se jedná o efektivní způsob ochlazení. Proto, abyste se mohli koupat v bazénu do aleluja, musíte mít nejen dostatečně teplou, ale hlavně čistou vodu. To můžete zajistit snadno, pomocí chlorových tablet nebo prášku. Existuje ale obdobně efektivní způsob dezinfekce, který nezapáchá tak jako chlór, a navíc nepůsobí škodlivě na citlivější typy kůží. Je jí prostá mořská sůl.
Sůl nad zlato?
Přípravky obsahující chlór mohou skutečně v některých případech působit až příliš dráždivě. A to i tehdy, když se použije nižší dávkování. Hlavně menší předškolní děti a lidé trpící například atopickým ekzémem nebo lupenkou mají s těmito preparáty trochu problémy. Kůži to sice trvale nepoškodí, ale ani svědivé červené fleky nejsou ničím příjemným, i když zmizí poměrně rychle. Sůl, hlavně tedy ta mořská, je však přesným opakem chlóru. Na pokožku působí jako balzám. Má nejen dezinfekční, ale také léčebné účinky. I proto dermatologové mnoha svým pacientům doporučují prodělat alespoň jednou ročně zájezd k Mrtvému moři, kde je největší přírodní koncentrace soli ve vodě na světě. Stejné podmínky se vám asi v zahradním bazénu nasimulovat nepodaří, ale i trocha soli rozpuštěná ve vodě může působit blahodárně.
Než se začnete radovat, že vám stačí pouze koupě několika balíčků soli a rázem si vytvoříte koupání srovnatelné s koupáním v moři, trochu začněte brzdit. Jistě, slaná bazénová voda je daleko lepší než chlorovaná, ale nedosáhnete ji tak snadno. Je potřeba mít vhodnou solmizační jednotku, která není vůbec levná. Její cena se může vyšplhat až na dvacet tisíc a možná i více. Samozřejmě záleží na rozměrech vašeho bazénu. Pro menší typ jsou vhodné i levnější jednotky, ale u velkých musíte počítat s koupí kvalitnější a tím i dražší technologie .