Tím nadpisem nemíním, že by se někam do hlubin Země propadaly jejich továrny nebo sklady, to ne. Ty stojí a budou stát na svých místech ještě spoustu let, ale klidně se může stát, že už nebudou patřit firmě Lenovo. Nadpisem míním, že firma začíná prodávat méně, tedy, méně vydělává. Proč tomu tak je?
Jako první příčina může být mimořádní americká daň. Jako druhá asi problém v divizi s mobilními telefony. Možná. Asi. Snad. Jediný fakt je ten, že příjmy byly chudší a nepomohly ani Vánoce. Propad v posledním kvartálu roku 2017 činí dvě stě osmdesát milionu dolarů. Což už je dost velká suma.
Přitom kvartál předtím tomu nic nenasvědčovalo. Zisky byl normální, dokonce v plusu. Ne velkém, ale v plusu, „pouhých“ devadesát osm milionu dolarů.
Kromě nové americké daně, kvůli které museli v Lenovu odepsat horentní sumu, musí čelit tvrdé konkurenci v oblasti trhu s mobilními telefony. Zde musí Lenovo vyrovnávat ztráty prodejem PC a notebooků. Tato divize telefonů je ztrátová prý díky zvyšujícím se cenám součástek. Nu, když to řekli odborníci, jistě mají pravdu a nedá se nic namítat. Až na tu drobnost, že když je jiné firmy nakoupily levně, proč to nedokázali nákupčí z Lenova? Asi si ti to prostě neohlídali.
Lenovo Group Limited, jak zní správný a celá název firmy má sídlo v Číně. Další je v USA, a ještě jedno v Singapuru. A poboček má požehnaně. Že by si nikdo nevšiml stoupajících cen součástek se mi nechce moc věřit. Ale asi to tak věru bude.
To, že je to začátečnická chyba je také nesmysl, firma je v této branži spoustu let, přesně od roku 1984, a když v roce 2005 koupila divizi IBM, tak zcela jistě věděla, co dělá. A jestli ne, dávno by si vykopala hrob.
My, jako běžní uživatelé se nikdy nedozvíme, kde se stala chyba a kde Lenovo zaváhalo. V každém případě věřím, že podnikají rázné a tvrdé kroky ke zlepšení, i když, jak sdělila firma agentuře Reuters, v prvním čtvrtletí zisk nestoupne.